Mestské lesy v Bratislave - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavywww.bratislava.sk

Sociální sítě

Facebook

Vyhľadávanie

?(Pomocník k vyhľadávaniu)|...(Rozšírené vyhľadávanie)

Mestské lesy v Bratislave
Zelené pľúca Bratislavy
 
   


Cesta: Titulka
 

V roku 2017 boli v MLB zrealizované tieto projekty :

domček na strome
• Vyhliadkový domček pod dubmi - Druhý vyhliadkový domček na stromoch sa nachádza v lokalite Dlhé lúky, v lese nad studničkou Pod Dubmi. Je o niečo väčší ako domček na Kačíne a je plánovaný pre 4 osoby. Domček je situovaný na duboch vo výške cca 4 metre nad zemou. Celková plocha je 29,2 m2 z toho terasa má rozlohu 14,2 m2. V domčeku je manželská posteľ a jedna poschodová posteľ. Domček je vybavený kúrením a navyše sú tu zaujímavé designové prvky. Na jeho výrobu bolo použité drevo z borovice, smreku a smrekovca. Stavbu realizovala Spoločnosť Tree Houses s.r.o, Výstavba domčeka stála 19 000 EUR.V blízkosti je malá lúka, studnička a piknikové miesto s ohniskom. Cieľom je ponúknuť ľuďom netradičný zážitok, počas ktorého je možné jedinečným spôsobom vnímať všetkými zmyslami okolitú prírodu a tak hlbšie spoznať les.
• Rekonštrukcia areálu Červený Kríž – druhá etapa
Červený kríž, tak ako aj ostatné obľúbené areály, patrí trvalo k najnavštevovanejším lokalitám v Mestský lesoch Bratislava. Pôvodný areál bol postavený v roku 1995. Po 21 rokoch prebehla jeho komplexná rekonštrukcia s prihliadnutím na súčasné potreby modernej rekreácie obyvateľov Bratislavy. MLB zrealizovali na jeseň v roku 2016 prvú časť rekonštrukcie v celkovej sume 67 800.-EUR pozostávajúcu z veľkého jednopodlažného altánku s možnosťou využitia aj jeho podkrovnej časti. Na jar roku 2017 prebehla druhá záverečná etapa rekonštrukcie, ktorá zahŕňala dostavbu druhej časti altánku, jeho zastrešenia, malú vyhliadkovú vežu pre deti a vybavenie areálu dreveným mobiliárom (stoly, lavice, miesta na kladenie ohňa, odpadkové koše). Druhá časť rekonštrukcie bola v sume 44 316.,EUR.Následne bol upravený aj lúčny priestor pred altánkom. Boli tu umiestnené kamenné ohniská a pribudli k nim stoly a lavice.
 

 
 

·         Dokončenie rekonštrukcie rybníkov 3. a 4. na Železnej studničke  z Nórskych fondov

Vzhľadom k tomu, že sú nápustné, vypúšťacie a prepadové objekty na rybníkoch 1,2,3,a 4 sú od roku 2009 v havarijnom stave, MLB v spolupráci s Magistrátom Hl. mesta Bratislavy útvarom OSAP zabezpečili prostriedky z Nórskych fondov na rekonštrukciu rybníkov 3 a4. Rekonštrukcia bola v roku 2017 úspešne dokončená. 

·         Oprava asfaltových ciest

MLB sa snažia každoročne o opravu najviac poškodených úsekov lesných asfaltových ciest. V roku 2017 sa nám podarilo opraviť cestu   od Slivu po Červený kríž,  kde bol natiahnutý nový asfaltový koberec v dĺžke 2900 metrov a v sume 148 000 Eur.- 

·         Oprava lesných nespevnených ciest

Nespevnené lesné cesty sa na území Mestských lesov v Bratislave upravujú priebežne každý rok v závislosti od finančných prostriedkov. Tento rok sa opravovala nespevnená lesná cesta pri Vydrici – 1000 metrom v sume 70 000.-EUR. Táto cesta patrí v lesoparku medzi najviac poškodenú a podmáčanú nespevnenú lesnú cestu, na ktorú boli v posledných rokoch adresované viaceré sťažnosti. Cesta je opravovaná rovnakým spôsobom ako cesta na Kačíne v roku 2016. Pre MLB je dôležité, aby cesta slúžila cyklistom, turistom, pracovníkom lesoparku a tiež požiarnym a záchranným zložkám, ako aj napríklad pracovníkom ZSE. 

·         Mosty cez Vydricu

V roku 2017 sa vybudoval podľa požiadaviek  certifikácie FSC druhý drevený  most cez Vydricu v lokalite Spálený krmelec v sume 4 465.-EUR. 

·         Veľký dvojitý altánok na Partizánskej lúke

 Pre potreby rekreácie obyvateľov Bratislavy bol koncom roka 2017 vybudovaný na Partizánskej lúke veľký drevený  dvojaltánok, ktorý bude slúžiť na stretnutie , opekanie a grilovanie, teda na najviac obľúbené letné aktivity v lesoparku.  Altánok bol vybudovaný v sume 50 000.-EUR. 

·         Detské ihrisko na Kamzíku

V obľúbenej výletnej lokalite na  Kamzíku sa v roku 2017 vybudovalo ihrisko pre menšie deti v sume 30 000 EUR.  Ihrisko je lokalizované  hneď vedľa ihriska pre väčšie deti a kúsok od fitnes prvkov. Vznikol tak menší odychovo športový  areál, ktorý bude slúžiť rodinám s deťmi rôznych vekových kategórií. 

·         Verejné toalety na Kamzíku.

Projekt WC vrátane sprchy a prebalovacieho kútika je podporený z poslaneckých priorít  pána Korčeka a pani poslankyne Augustinič. K dispozícii budú na  dámskych WC 4 toalety, na pánskych dve misy a štyri pisoáre. Svoje WC budú mať aj imobilní. Momentálne je dokončené VO obstarávateľa a stavebné povolenie. Začiatok stavby 2/2018, predpoklad dokončenia 08/2018. Suma cca 120 000.-EUR  

·         Drevený relaxačný domček – apidomček

MLB vybudovali na včelnici na Kačíne malý drevený domček, tzv. apidomček, ktorý bude slúžiť záujemcom o zdravú relaxáciu na báze apiterapie a aromaterapie. Pobyt v domčeku má dokázateľne priaznivý vplyv na ľudský organizmus. Vzduch v úli totiž obsahuje vysokú vlhkosť, éterické oleje, tekuté voskové čiastočky, slinný sekrét včiel, aerosóly z flavonoidov a propolisu, stopové prvky, enzýmy, cholín, včelami vyprodukované fyto hormóny - rastlinné hormóny, a dosahuje teplotu okolo 36 °C. Vdychovaním úľového vzduchu je účinok terapie aj podľa klasickej medicíny rýchlejší. Domček bude slúžiť návštevníkom lesoparku, ktorí majú záujem o alternatívne spôsoby relaxu a prístupu k svojmu zdraviu.

 
Kontakt: PaedDr. Jana Znášiková
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 5.3.2018 / 5.3.2018

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > OZNAMY
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.


Prihlásiť sa