Mestské lesy v Bratislave - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavywww.bratislava.sk

Sociální sítě

Facebook

Vyhľadávanie

?(Pomocník k vyhľadávaniu)|...(Rozšírené vyhľadávanie)

Mestské lesy v Bratislave
Zelené pľúca Bratislavy
 
   


Cesta: Titulka
 

Med z našich lesov a lúk

Včelári
Mestské lesy v Bratislave sa včelárstvu venujú od roku 2015. Projekt na zaradenie včelárstva do činnosti Mestských lesov v Bratislave vznikol ako reakcia na značný úbytok včelstiev v našom kraji. Územie MLB vytvára pre rozvoj včelárstva veľmi vhodné prostredie. Les bol vždy jedným z najvhodnejších prostredí pre chov včiel pre bohaté zdroje peľu, nektáru a medovice. V minulosti na lesných pozemkoch fungovali včelnice, postupne však zanikli.
V súčasnosti sa staráme o 2 včelnice a to na Kačíne, kde postupne budujeme včeliu záhradu a kde sme dali do prevádzky aj Apidomček vhodný na relaxáciu a apiterapiu. Druhá včelnica je umiestnená v záhrade horárne Krasňany. Tento rok, čo sa týka medu, sa nám darilo o niečo lepšie ako minulý rok. Preto môžeme ponúknuť obyvateľom Bratislavy, ktorí nemajú možnosť kúpiť si med od svojho včelára, vynikajúci kvetový med z nášho lesa a lúk. Cena medu je 8 Eur a med je možné samozrejme aj ochutnať. Med sa dá kúpiť počas pracovných dní v budove Mestských lesov v Bratislave, Cesta mládeže 4 a aj cez víkend, pokiaľ bude pred dverami umiestnená tabuľa informujú o predaji medu.
 

 
 

Včelí med z jarných kvetov je vysoko cenený v prírodnom lekárstve. Med napomáha zdravému spánku, podporuje činnosť srdca a výborne pôsobí aj pri ochoreniach pečene. Má antibakteriálne účinky,  pomáha pri zápalových ochoreniach horných dýchacích ciest, posilňuje imunitný systém.  Med lieči vredové ochorenia a prináša úľavu pri bolestiach kĺbov.  Jeho účinky boli preukázané aj v prípade  zlepšenia psychickej kondície.

V antickom období bol med  uznávaný ako pokrm bohov. Včelárenie je jedným z typických znakov Slovenska, ale aj Slovanov vôbec, a slovenské medy patria medzi najlepšie na svete, na medzinárodných súťažiach obsadzujú najvyššie priečky.

Produkciu medu ale vnímame len ako vedľajší produkt našej činnosti, naše včelnice slúžia predovšetkým k ekologickej výchove, k zvyšovaniu povedomia obyvateľov Bratislavy o nezastupiteľnej úlohe hmyzu v krajine a ku zlepšovaniu životného prostredia Bratislavy prostredníctvom kvalitného opelenia vegetácie a zachovania jej druhovej rozmanitosti. Včelnice otvárame pre verejnosť v rámci dní otvorenej včelnice, na ktorých sa návštevníci dozvedia veľa zaujímavých informácií o včelách a včelárení.


 
Kontakt: PaedDr. Jana Znášiková
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 12.7.2018 / 12.7.2018

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > OZNAMY
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.


Prihlásiť sa